Content

Conference Chairs & Committees

Honorary Conference Chair

Alfio QuarteroniPolytechnic University of Milan, Italy

Conference Co-Chairs

Perumal Nithiarasu, Swansea University, UK

Christian Vergara, Polytechnic University of Milan, Italy

  

International Advisory Committee (TBC)

Ferdinando Auricchio, University of Pavia, Italy

Marek Behr, RWTH Aachen University, Germany

Pablo J. Blanco, LNCC, Brazil

Juan Cebral, George Mason University, Virginia

Dominique Chapelle, INRIA, France

Francisco Chinesta, Ecole Centrale de Nantes, France

Dimitris Drikakis, University of Nicosia, Cyprus

C. Alberto Figueroa, University of Michigan, USA

Luca Formaggia, Politecnico di Milano, Italy

Alejandro F. Frangi, University of Leeds, UK

Thomas Franz, University of Cape Town, South Africa

Liesbet Geris, University of Liege, Belgium

Boyce Griffith, University of North Carolina, USA

Matthias Heil, University of Manchester, UK

Gerhard A. Holzapfel, Graz University of Technology, Austria

George E. Karniadakis, Brown University, USA

Kim M. Liew, City University of Hong-Kong, HK SAR

Rainald Löhner, George Mason University, USA

Xiaoyu Luo, University of Glasgow, UK

Karol Miller, University of Western Australia, Australia

Rajat Mittal, John Hopkins University, USA

Krishnamurthy Muralidhar, IIT Kanpur, India

Franck Nicoud, University of Montpellier, France

Makoto Ohta, Tohoku University, Japan

Joaquim Peiro, Imperial College London, UK

Daya Reddy, University of Cape Town, South Africa

Michael S. Sacks, University of Texas at Austin, USA

Nikolaos Stergioupulos, EPFL, Switzerland

João Manuel R.S. Tavares, Universidade do Porto, Portugal

Tayfun E. Tezduyar, Rice University, USA

Eleuterio Toro, University of Trento, Italy

Natalia Trayanova, John Hopkins University, USA

Yuri Vassilevski, Moscow Institute of Numerical Mathematics, Russia

Mariano Vazquez, BSC-CNS, Spain

Alessandro Veneziani, Emory University, USA

Yiannis Ventikos, University College London, UK

Guowei Wei, Michigan State University, USA

Xiao Y. Xu, Imperial College London, UK

 

Programme Committee (TBC)

Ankush Aggarwal, University of Glasgow, UK

Jordi Alastruey, King's College London, UK

Hari Arora, Swansea University, UK

Stephane Avril, MINES Saint-Étienne, France

Cristobal Bertoglio, University of Groningen, the Netherland

John Brigham, Durham University, UK

Elias Cueto, University of Zaragoza, Spain

Luca Dede', Polytechnic University of Milan, Italy

Alberto Gambaruto, University of Bristol, UK

T. Christian Gasser, KTH, Sweden

Michael W. Gee, TUM, Germany

Ying He, Dalian University of Technology, China

Amir Keshmiri, University of Manchester, UK

Chung-Hao Lee, University of Oklahoma, USA

Andrea Manzoni, Polytechnic University of Milan, Italy

Michele Marino, Leibniz University Hannover, Germany

Lucas O. Müller, LNCC, Brazil

Jonathan Mynard, Murdoch Childrens Research Institute, Australia

David Nordsletten, University of Michigan, USA

Sanjay Pant, Swansea University, UK

Dimitris Parthimos, Cardiff University, UK

Aike Qiao, Beijing University of Technology, China

Sergey Simakov, MIPT, Russia

Irene Vignon-Clementel, Inria Paris, France

 

Organising Committee (TBC)

Adesola Ademiloye, Swansea University, UK

Hari Arora, Swansea University, UK

Jason Carson, Swansea University, UK

Neeraj Kavan Chakshu, Swansea University, UK

Alberto Coccarelli, Swansea University, UK

Luca Dede', Polytechnic University of Milan, Italy

Marco Fedele, Polytechnic University of Milan, Italy

Raoul van Loon, Swansea University, UK

Francesco Migliavacca, Polytechnic University of Milan, Italy

Sanjay Pant, Swansea University, UK

Luca Pavarino, University of Pavia, Italy

Igor Sazonov, Swansea University, UK

Ryo Torii, University College London, UK

Emiliano Votta, Polytechnic University of Milan, Italy

Chengyuan Wang, Swansea University, UK

Xianghua Xie, Swansea University, UK

Feihu Zhao, Swansea University, UK

Stefano Zonca, Polytechnic University of Milan, Italy